sobota, 24 listopada 2012

Nowe życie ikon


Kultowe meble, klasyki designu, produkowane z drewna tekowego, mają dziś dużą wartość. Produkcję wielu z nich wznowiono, jednak większość z nich jest dziś tworzona z innego materiału.Hans J Wegner (1915-2007) był czołowym duńskim projektantem XX wieku. Jego krzesło Y jest produkowane od 1950 roku, a "Round Chair" stało się najsłynniejszym krzesłem na świecie w 1960 roku. Krzesło jego projektu "CH07 Shell Chair" jest produkowane od 1963 roku, w zmodernizowanej formie u Carl Hansen & Son:wersja pierwotna

CH07 Shell Chair, Brand: Carl Hansen Designer: Hans Wegner
wersja zmodernizowana
Niels O Møller (1920-1982) zaprojektował mnóstwo eleganckich mebli dla swojej firmy J L Møller Møbelfabrik. Pracował głównie z drewnem tekowym oraz różanym. Jego komoda z drewna tekowego ma typowe dla tamtego okresu stożkowe nóżki, stojące "na palcach", co jest możliwe dzięki temu, że drewno tekowe jest takie wytrzymałe:


Nazwy takie jak "Myran"(Mrówka) lub "Ägget"(Jajko) wywołują jedno skojarzenie. Arne Jacobsen (1902-1971), obok Wegnera jest najbardziej znanym duńskim projektantem lat 50. i 60. XX wieku. Zaczynał projektować meble dla firmy Fritz Hansen już w latach 30., ale przełom w jego twórczości nastąpił dopiero w 1952 roku, kiedy stworzył słynną Mrówkę. Pięć lat później zdobył Grand Prix za krzesło na targach w Mediolanie, które nosi tę samą nazwę - "Grand Prix", dziś produkowane jest ze stalowymi nogami:

wersja pierwotna


wersja zmodernizowana

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...