wtorek, 16 lipca 2013

Aino Aalto

 
 

Aino AAlto (1894-1949), żona słynnego fińskiego architekta i projektanta Alvara AAlto, niezwykła kobieta, zdolna i bardzo kreatywna. W latach 20. XX wieku skończyła architekturę na Uniwersytecie w Helsinkach, w 1932 roku stworzyła niepowtarzalną i ponadczasową kolekcję z przezroczystego szkła, na którą składają się szklanki, miski, salaterka, talerzyki deserowe i dzbanek. W 1936 roku kolekcja zdobyła złoty medal na Triennale w Mediolanie, do dziś jest w sprzedaży i cieszy się ogromną popularnością.


Tak o Aino Aalto pisano w kwietniowym wydaniu Wysokich Obcasów:

"Organizowała pierwsze w Helsinkach wystawy awangardowych artystów. Zarówno we własnych projektach, jak i w cudzych, narzucała odbiorcom nowe formy przedmiotów użytkowych - maksymalnie prostych, ale bez modernistycznego "chłodu"; dzisiaj uchodzą za kwintesencję skandynawskiego designu Kiedy w 1932 r. w Finlandii zniesiono obowiązującą od 13 lat prohibicję, od razu wzrosła sprzedaż szklanek, kufli, kubków. Producenci zaczęli organizować konkursy i zatrudniać projektantów. Idąc za ciosem, huta Karhula-Iittala już w tym samym roku ogłosiła konkurs na szklane naczynia codziennego użytku. Projektantka Aino Aalto zaproponowała zestaw o nazwie Bölgeblick, czyli "widok fali" (inspiracją był widok kręgów rozchodzących się na powierzchni wody, które powstają po wrzuceniu do niej kamienia). W zestawie były: kubek, dzban, miska, tacka, mlecznik i cukiernica. Aino Aalto zdobyła drugą nagrodę, a jej projekt po drobnych modyfikacjach wszedł do masowej produkcji. Proste, praktyczne (łatwo dawało się je ustawiać w stos) i jednocześnie eleganckie naczynia były manifestacją nowoczesnej estetyki (w 1936 r. na Triennale w Mediolanie Aino dostała za nie złoty medal). Kolekcja Aino Aalto okazała się ponadczasowym produktem firmy Iittala i jedną z najpopularniejszych ikon fińskiego designu. Dostępna jest od kilkudziesięciu lat, dziś w różnych kolorach, i ma wielu naśladowców.(...)"

- Wysokie Obcasy, "Aino Alto - Finka na fali", 26.04.2013r.


 Kolekcja Aino Aalto - IittalaDzban na wodę lub sok - pojemność 1.2 litra - Aino Aalto 


  http://www.busyboo.com/wp-content/uploads/aino-aalto-glassware.jpg Szklanki wysokie Aino Aalto morskie - poj. 0.33 l. - Iittala
 
http://www.suomela.fi/Archive/suomela.fi/kleoimg/14681.jpg

 Alvar ja Aino Aalto. Aino Aalto -kirjan kuvitusta.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...